Co to jest przysłona?

Jak wiemy, w fotografii mamy wiele pojęć, które dla osób nie znających tej tematyki mogą być dość skomplikowane i niezrozumiałe, dlatego powstają poradniki, gdzie można się z zagadnieniami fotograficznymi bliżej zapoznać. W poniższym artykule zajmiemy się zagadnieniem jakim jest przysłona fotograficzna, zwana również przesłoną.

Otóż przysłona w aparacie, a konkretnie w jego obiektywie to swego rodzaju otwór do wykonywania zdjęć, którego rozmiar można samodzielnie regulować. Przysłona stymuluje natężenie światła, jakie przepuszczane jest przez obiektyw i dzięki temu powstają lepsze zdjęcia.

Sama przysłona składa się z kilku a nawet kilkunastu blaszek czy też listów, jakie nachodzą na siebie, natomiast ich odpowiednie wyregulowanie właściwie zmienia format otworu przez który wykonywane jest konkretne zdjęcie. Dzisiejsze aparaty są zupełnie inne, niżeli te produkowane jeszcze kilkanaście lat temu i w większości z nich przysłona regulowana jest samoczynnie zaraz przed wykonaniem ujęcia, toteż samych blaszek oraz ich układu w zwyczajnej sytuacji nie widać. Dokładniej widać kształt i wielkość wszystkich blaszek na obiektywie manualnym.

Każda wielkość przysłony regulowana jest przy pomocy tak zwanego pierścienia, jaki jest umieszczony na obudowie aparatu, a dokładnie na jego obiektywie. Przysłona jako część aparatu przyjmuje swoje właściwe wartości, które możemy przedstawić w zapisie: 1.0, 1.4, 2.0, 2.8, 4.0, 5.6, 8.0, 11, 16, 22, 32, 45, 64.

Na każdym obiektywie jest dokładnie zaznaczone na jaki zakres możemy ustawić daną przysłonę, która po ustawieniu na konkretną wartość zmienia aż dwukrotnie powiększając bądź pomniejszając strumień światła potrzebny do zrobienia zdjęcia, dzięki czemu zmienia się również ostrość otrzymywanego obrazu, i tak im większa jednostka przysłony na obiektywie, tym większą uzyskujemy głębię ostrości danego zdjęcia.

Kiedy zabieramy się do wykonywania amatorskich bądź profesjonalnych zdjęć, warto zastanowić się z jaką przysłoną najlepiej wykonywać konkretne zdjęcia, albowiem zupełnie inna przysłona powinna być zastosowana do fotografowania widoków, znajdujących się w dużej odległości od aparatu, a zupełnie inna, kiedy zamierzamy fotografować zbliżenia danych przedmiotów. Również od natężenia światła zewnętrznego będzie zależeć jakiego wskaźnika przysłony użyjemy, inny bowiem ustawa się dla pomieszczeń mało naświetlonych, a inny dla bardzo widnych. To tylko ogólny zarys pojęcia jakim jest przysłona, szczegółowych danych i wnikliwych informacji można uzyskać w specjalistycznych publikacjach fotograficznych.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.